DARMOWA WYSYŁKA w całej POLSCE już od 250 zł

Wersje językowe
Terpeny – właściwości i zastosowanie
36.jpg

Każda roślina konopi ma swój wyjątkowy, unikalny profil kannabinoidowy, czyli cząsteczki węchowe i smakowe. Unikalny w tym przypadku oznacza, że ten konkretny profil można odnaleźć jedynie w konopiach i nie sposób znaleźć go w żadnej innej roślinie. Ten amalgamat cząsteczek tworzy nieskończone wariacje smaków i efektów konopi, co sprawia, że można za każdym razem odkrywać nowe emocje, uprawiając kilka różnych odmian konopi, lub przeprowadzając testy hodowlane, aby rozpocząć poszukiwanie i selekcję rośliny z takimi właściwościami działania, które najlepiej odpowiadają potrzebom lub gustom klientów. Daje to naprawdę duże możliwości zmysłowe dla każdego miłośnika konopi.

Terpeny zastosowanie, aromatyczne cząsteczki roślin

Przyjrzyjmy się jednemu z dosyć ciekawych składników zapachu konopi. Od 10% do 30% składa się z terpenów, które są aromatycznymi cząsteczkami wytwarzanymi w żywicy rośliny. Większość aromatów i zapachów, które kojarzymy z roślinami, to efekt działania terpenów (i flawonoidów). Z kolei kannabinoidy cbd nie mają aromatu ani zapachu.

Terpeny to aromatyczne i lotne związki organiczne, które powstają w wyniku połączenia jednostek węglowodoru o 5 atomach węgla, zwanego izoprenem. Najmniejszymi i najbardziej lotnymi związkami są monoterpeny, które są biosyntetyzowane przez połączenie dwóch cząsteczek izoprenu, podczas gdy największe i najmniej lotne związki są biosyntetyzowane przez połączenie trzech lub więcej cząsteczek izoprenu. Kolejne w kolejności rosnącej kolejności są sekwiterpeny, które powstają w wyniku połączenia trzech cząsteczek izoprenu. Terpeny to wtórne metabolity, które nadają właściwości organoleptyczne (aromat i smak) roślin i stanowią większość olejku eterycznego wytwarzanego przez rośliny aromatyczne. Jedne z najbardziej znanych związków terpenowych są to; pinen oraz terpen, odpowiadają one głównie za zapach.

Terpeny i ich pochodzenie

Skąd wzięły się terpeny konopne? To normalne zjawisko występujące w przyrodzie, ponieważ rośliny nie mogą się poruszać, nie mogą uciec przed drapieżnikami, ani gdy sąsiednie rośliny opanują ich terytorium. Niemniej jednak mają bardzo skuteczną strategię obrony opartą głównie na wojnie chemicznej.

Terpeny pełnią różne funkcje: niektóre na przykład odstraszają drapieżniki, inne je zabijają, inne opóźniają ich dojrzewanie, a jeszcze inne wpływają na ich metabolizm. Rośliny wykorzystują inne aromatyczne cząsteczki do przyciągania owadów zapylających, zapewniając w ten sposób ich rozmnażanie lub przyciąganie drapieżników do swoich wrogów. Oprócz tego istnieją również inne terpeny, które mogą rozwijać się pod wpływem stresu (nadmierne ciepło, zbyt niska temperatura itp.).

Terpeny i kannabinoidy mają wspólne szlaki biosyntetyczne i w rzeczywistości kannabinoidy są związkami terpenowo-fenolowymi. W roślinie konopi terpeny dzielą również miejsca biosyntezy i akumulacji z kannabinoidami, więc obie klasy związków są biosyntetyzowane w trichomach gruczołowych obecnych w liściach i kwiatach i gromadzą się w dużej części w żywicy.

Głównym składnikiem tak zwanych olejków eterycznych roślin są terpeny. Aromaterapia wykorzystuje właściwości lecznicze tych terpenów do regulacji nastroju, problemów ze snem, ostrości wzroku lub ogólnego stanu zdrowia. Na przykład olejek eteryczny z lawendy działa uspokajająco i relaksująco, a rozmaryn zwiększa koncentrację i poprawia samopoczucie.

Proporcja terpenów w roślinie może się również zmieniać w zależności od warunków, jakie otrzymała podczas uprawy.

Główne terpeny w konopiach

W konopiach wykryto ponad 100 różnych terpenów, a jeśli weźmiemy pod uwagę ich odmiany, jest ich o wiele więcej. Na przykład typowy zapach owoców cytrusowych pochodzi od terpenu zwanego limonen, ale różnią się one w różnych stężeniach. Limonen to identyczna kopia terpenu zawarta w cytrynach czy pomarańczach, ale każda odmiana charakteryzuje się innym zapachem, wynikającym z niewielkich różnic w proporcjach lub kształcie zawartych w niej terpenów. Terpeny pomarańczowe czy terpeny z limonki są zatem prawie identyczne w konopiach, co w owocach i ich kwiatach.

Terpeny w kosmetyce

Limonen jest stosowany jako środek zapachowy i jako przyjazny dla środowiska, biodegradowalny rozpuszczalnik organiczny w przemyśle kosmetycznym i czyszczącym. Limonen jest szybko wchłaniany przez drogi oddechowe lub przez skórę i jest szybko metabolizowany, ale istnieją dowody na to, że gromadzi się w tkankach tłuszczowych, takich jak mózg. Limonen nie jest toksyczny ani nie powoduje podrażnień skóry, ale niektóre jego produkty utleniania przez powietrze działają drażniąco na skórę i błony śluzowe, powodując 3% zapalenia skóry u osób, które były narażone na duże dawki i przez długi czas, np. pracowników m.in. z branży lakierniczej. Mimo to limonen ma działanie lecznicze w niektórych chorobach dermatologicznych i ma właściwości antyseptyczne, zwłaszcza przeciwko bakteriom trądzikowym.

Jak najlepiej wydobyć terpeny z konopi?

Z konopi najlepiej korzystać używając ich w postaci suszu cbd, którego najlepszym sposobem zażywania jest ekstrakcja parą, czyli waporyzacja. Świeżo zebrane koszyczki kwiatów konopi zawierają około 1% olejku eterycznego, w większości składającego się z bardzo lotnych monoterpenów (80-90%), które szybko odparowują. Gdy zioło wyschnie, zawartość olejku eterycznego wynosi zaledwie 0,1%, a około 50% składa się ze znacznie mniej lotnych seskwiterpenów.

Zobacz również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium