
Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Im wcześniej rzucisz palenie, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka i inne choroby. Niestety, każde zaciągnięcie się szkodzi nam, niweluje pojemność płuc, pozbawia naszą skórę promiennego i jasnego wyglądu, niszczy biel naszych zębów, zmniejsza zdolność docenienia aromatów, naszą fizyczną formę i przede wszystkim rujnuje nasze zdrowie.
Nikt nie kwestionuje tego, że palenie poważnie szkodzi zdrowiu, a mimo to miliony ludzi codziennie używają tytoniu, w większych lub mniejszych ilościach, nie myśląc, że ponad 3000 toksycznych substancji jest wdychanych przy każdym zaciągnięciu się, a poziom tlenku węgla we krwi wzrasta. I wiedząc dodatkowo, że stwarza uzależnienie.
Rzucenie palenia natychmiast – czy to możliwe?
Rzucenie palenia ma natychmiastowe pozytywne skutki. Korzyści z rzucenia palenia pojawiają się 24 godziny po rzuceniu palenia. Najważniejsze jest podjęcie decyzji o rzuceniu tego nawyku, a następnie poszukanie niezbędnej pomocy. Spróbuj pracować mentalnie, wspomagać się olejkiem CBD, który reguluje znakomicie twój układ endokannabinoidowy, który będąc w równowadze, umożliwi sprawne rzucenie palenia.
Modne ostatnio są intuicyjne aplikacje mobilne, które rejestrują osiągnięcia i codzienne korzyści, jakie rzucenie palenia ma dla zdrowia (i ekonomii) byłego palacza. Jeśli to nie wystarczy, może warto zwrócić się do specjalistycznej placówki medycznej.
Po pierwsze decyzja
Kiedy podejmiesz decyzję o wypaleniu ostatniego papierosa. Twoja ciało już po kilkunastu minutach zaczyna reagować. Spada tętno i ciśnienie krwi.
W ciągu pierwszych 8 godzin tlenek węgla, jedna ze szkodliwych substancji zawartych w tytoniu, która uniemożliwia prawidłowy transport tlenu do krwi, zostaje zredukowana o połowę. To samo dotyczy nikotyny.
Po jednym dniu tlenek węgla zostaje całkowicie wyeliminowany, co znacznie poprawia poziom tlenu we krwi, a tym samym wydolność wysiłkową. Płuca również zaczną usuwać pozostałości szkodliwych substancji zawartych w papierosach.
Niektóre ze szkodliwych produktów uszkadzają zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysły węchu i smaku. Po dwóch dniach dochodzą do siebie w bardzo niezwykły sposób, co przekłada się na większą radość z czucia smaku czy aromatu, nie tyko jedzenia.
Między drugim a trzecim dniem organizm jest wolny od nikotyny, co prowadzi do pojawienia się zespołu abstynencyjnego. U wielu osób przekłada się to na wahania nastroju, apatię, drażliwość lub depresję. Częste są również objawy fizyczne, takie jak ból głowy lub zmęczenie.
Po miesiącu rzucenia palenia
W ciągu miesiąca od rzucenia palenia czynnościowa praca płuc zaczyna się poprawiać. Zwiększa się jakość krążenia krwi u sprawność układu limfatycznego. W kolejnych Misiakach po rzuceniu palenia kaszel i duszność zmniejszają się. Małe struktury przypominające włosy, które usuwają śluz z płuc (rzęski) zaczynają odzyskiwać swoje normalne funkcje w płucach, zwiększając zdolność kontrolowania śluzu, oczyszczania płuc i zmniejszając ryzyko infekcji.
Rok po rzuceniu palenia
Rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osoby, która nadal pali. Ryzyko zawału serca drastycznie spada.
Eliminacja palenia powoduje, ze ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza zmniejsza się o połowę. Ryzyko raka szyjki macicy jest zredukowane do poziomu ryzyka osoby niepalącej. Ryzyko incydentów naczyniowo-mózgowych (udarów) można zredukować do poziomu niepalącego po 2 do 5 latach.
Podobnie zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsze niż u kogoś, kto nadal pali. Zmniejsza ryzyko raka krtani (skrzynka głosowa) i trzustki. Dodatkowo po około 15 latach niepalenia, ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest równe ryzyku osoby niepalącej.
Cukrzyca, praca serca i płuc
To tylko kilka korzyści płynących z rzucenia palenia na dobre. Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko cukrzycy, sprzyja lepszemu funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i przyczynia się do pracy serca i płuc.
Średnia długość życia palaczy jest co najmniej o 10 lat krótsza niż osób niepalących. Rzucenie palenia przed 40 rokiem życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby związanej z paleniem o około 90%.
Ponadto rzucenie palenia w młodym wieku dodatkowo zmniejszy ryzyko dla zdrowia, ale rzucenie palenia w każdym wieku może cofnąć życie o lata, które straciłbyś, gdybyś nadal palił.
Spójrz na innych
Rzucając palenie, dbamy o zdrowie otaczających nas osób, zwłaszcza rodziny, a szczególnie dzieci, które chronimy przed pośrednim wdychaniem dymu tytoniowego i dajemy przykład dobrych nawyków.
Czy rzucenie palenia przynosi korzyści, które mogę zauważyć natychmiast?
Jest parę korzyści, które są zauważalne w mgnieniu oka! Oto kilka innych korzyści, na które należy zwrócić uwagę:
- Posiłki smakują lepiej.
- Twój zmysł węchu wraca do normy.
- Twój oddech, włosy i ubrania pachną lepiej, nie wydzielają zapachu dymu papierosowego.
- Twoje zęby i paznokcie nie są już żółtawe.
- Czynności, które zwykle wykonujesz, powodują mniejszą zadyszkę (na przykład wchodzenie po schodach lub wykonywanie prac domowych).
- Możesz przebywać w budynkach, w których obowiązuje zakaz palenia, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, aby zapalić.
- Rzucenie palenia zatrzymuje również szkodliwy wpływ tytoniu na wygląd, w tym przedwczesne zmarszczki skóry, choroby dziąseł i utratę zębów.