DARMOWA WYSYŁKA w całej POLSCE już od 250 zł

Wersje językowe
Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
54.jpg

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Im wcześniej rzucisz palenie, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka i inne choroby. Niestety, każde zaciągnięcie się szkodzi nam, niweluje pojemność płuc, pozbawia naszą skórę promiennego i jasnego wyglądu, niszczy biel naszych zębów, zmniejsza zdolność docenienia aromatów, naszą fizyczną formę i przede wszystkim rujnuje nasze zdrowie.

Nikt nie kwestionuje tego, że palenie poważnie szkodzi zdrowiu, a mimo to miliony ludzi codziennie używają tytoniu, w większych lub mniejszych ilościach, nie myśląc, że ponad 3000 toksycznych substancji jest wdychanych przy każdym zaciągnięciu się, a poziom tlenku węgla we krwi wzrasta. I wiedząc dodatkowo, że stwarza uzależnienie.

Rzucenie palenia natychmiast – czy to możliwe?

Rzucenie palenia ma natychmiastowe pozytywne skutki. Korzyści z rzucenia palenia pojawiają się 24 godziny po rzuceniu palenia. Najważniejsze jest podjęcie decyzji o rzuceniu tego nawyku, a następnie poszukanie niezbędnej pomocy. Spróbuj pracować mentalnie, wspomagać się olejkiem CBD, który reguluje znakomicie twój układ endokannabinoidowy, który będąc w równowadze, umożliwi sprawne rzucenie palenia.

Modne ostatnio są intuicyjne aplikacje mobilne, które rejestrują osiągnięcia i codzienne korzyści, jakie rzucenie palenia ma dla zdrowia (i ekonomii) byłego palacza. Jeśli to nie wystarczy, może warto zwrócić się do specjalistycznej placówki medycznej.

Po pierwsze decyzja

Kiedy podejmiesz decyzję o wypaleniu ostatniego papierosa. Twoja ciało już po kilkunastu minutach zaczyna reagować. Spada tętno i ciśnienie krwi.

W ciągu pierwszych 8 godzin tlenek węgla, jedna ze szkodliwych substancji zawartych w tytoniu, która uniemożliwia prawidłowy transport tlenu do krwi, zostaje zredukowana o połowę. To samo dotyczy nikotyny.

Po jednym dniu tlenek węgla zostaje całkowicie wyeliminowany, co znacznie poprawia poziom tlenu we krwi, a tym samym wydolność wysiłkową. Płuca również zaczną usuwać pozostałości szkodliwych substancji zawartych w papierosach.

Niektóre ze szkodliwych produktów uszkadzają zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysły węchu i smaku. Po dwóch dniach dochodzą do siebie w bardzo niezwykły sposób, co przekłada się na większą radość z czucia smaku czy aromatu, nie tyko jedzenia.

Między drugim a trzecim dniem organizm jest wolny od nikotyny, co prowadzi do pojawienia się zespołu abstynencyjnego. U wielu osób przekłada się to na wahania nastroju, apatię, drażliwość lub depresję. Częste są również objawy fizyczne, takie jak ból głowy lub zmęczenie.

Po miesiącu rzucenia palenia

W ciągu miesiąca od rzucenia palenia czynnościowa praca płuc zaczyna się poprawiać. Zwiększa się jakość krążenia krwi u sprawność układu limfatycznego. W kolejnych Misiakach po rzuceniu palenia kaszel i duszność zmniejszają się. Małe struktury przypominające włosy, które usuwają śluz z płuc (rzęski) zaczynają odzyskiwać swoje normalne funkcje w płucach, zwiększając zdolność kontrolowania śluzu, oczyszczania płuc i zmniejszając ryzyko infekcji.

Rok po rzuceniu palenia

Rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osoby, która nadal pali. Ryzyko zawału serca drastycznie spada.

Eliminacja palenia powoduje, ze ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza zmniejsza się o połowę. Ryzyko raka szyjki macicy jest zredukowane do poziomu ryzyka osoby niepalącej. Ryzyko incydentów naczyniowo-mózgowych (udarów) można zredukować do poziomu niepalącego po 2 do 5 latach.

Podobnie zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsze niż u kogoś, kto nadal pali. Zmniejsza ryzyko raka krtani (skrzynka głosowa) i trzustki. Dodatkowo po około 15 latach niepalenia, ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest równe ryzyku osoby niepalącej.

Cukrzyca, praca serca i płuc

To tylko kilka korzyści płynących z rzucenia palenia na dobre. Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko cukrzycy, sprzyja lepszemu funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i przyczynia się do pracy serca i płuc.

Średnia długość życia palaczy jest co najmniej o 10 lat krótsza niż osób niepalących. Rzucenie palenia przed 40 rokiem życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby związanej z paleniem o około 90%.

Ponadto rzucenie palenia w młodym wieku dodatkowo zmniejszy ryzyko dla zdrowia, ale rzucenie palenia w każdym wieku może cofnąć życie o lata, które straciłbyś, gdybyś nadal palił.

Spójrz na innych

Rzucając palenie, dbamy o zdrowie otaczających nas osób, zwłaszcza rodziny, a szczególnie dzieci, które chronimy przed pośrednim wdychaniem dymu tytoniowego i dajemy przykład dobrych nawyków.

Czy rzucenie palenia przynosi korzyści, które mogę zauważyć natychmiast?

Jest parę korzyści, które są zauważalne w mgnieniu oka! Oto kilka innych korzyści, na które należy zwrócić uwagę:

  • Posiłki smakują lepiej.
  • Twój zmysł węchu wraca do normy.
  • Twój oddech, włosy i ubrania pachną lepiej, nie wydzielają zapachu dymu papierosowego.
  • Twoje zęby i paznokcie nie są już żółtawe.
  • Czynności, które zwykle wykonujesz, powodują mniejszą zadyszkę (na przykład wchodzenie po schodach lub wykonywanie prac domowych).
  • Możesz przebywać w budynkach, w których obowiązuje zakaz palenia, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, aby zapalić.
  • Rzucenie palenia zatrzymuje również szkodliwy wpływ tytoniu na wygląd, w tym przedwczesne zmarszczki skóry, choroby dziąseł i utratę zębów.
Zobacz również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium