DARMOWA WYSYŁKA w całej POLSCE już od 250 zł

Wersje językowe
Jak konopie mogą uratować świat?
22.jpg

   Konopie były jedną z pierwszych roślin uprawianych do użytku przez ludzi. Ich zastosowanie w historii i na całym świecie, obejmowało źródła żywności, zastosowania medyczne, paliwo, odzież, przybory toaletowe, tekstylia, suplementy diety, środki czyszczące i materiały budowlane. Konopia jest jedyną rośliną na świecie, która może nas wyżywić, dać dach nad głową oraz ubrać. W tym artykule skupimy się nad odpowiedzią na pytanie w Jaki dokładnie sposób Konopie mogą uratować świat? Aktualny temat na dziś.

   Dzięki ludzkiemu poleganiu na paliwach kopalnych i włóknach syntetycznych dochodzi do masowego wylesiania w rolnictwie pulpy drzewnej. Rozwiązaniem tego problemu niszczenia zasobów naturalnych, z pewnością jest uprawa konopi. Konopie są odnawialnym zasobem naturalnym, który można wykorzystać do wytworzenia tysięcy różnych produktów, a po zebraniu rośliny można wykorzystać prawie każdą jej część. Ponadto każdego dnia odkrywa się więcej zastosowań rośliny konopnej. Konopie są wielokrotnie wydajniejsze niż bawełna ze względu na większe uprawy na hektar. Roślina ulega także mniejszej liczbie chorób naturalnych w porównaniu z uprawami bawełny. Według raportu organizacji Environmental Justice Foundation „każdego roku na światowe uprawy bawełny rozpyla się chemikalia o wartości 2 miliardów dolarów, z których prawie połowa jest wystarczająco toksyczna, aby Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za niebezpieczną”.

   Ubrania z konopi wytwarzają teksturę podobną do lnu, ale są mocniejsze i trwalsze niż bawełna. Istnieją pewne dowody na to, że materiał konopny pozwala skórze „oddychać” lepiej niż inne materiały, w tym bawełna. Ponieważ konopie mają puste włókna, a bawełna nie, odzież konopna pomaga ciału w regulacji jego naturalnej temperatury. Włókno konopne ma również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu jest użyteczne nie tylko w odzieży, ale także w opatrunkach na rany i bandażach.

   Uprawa konopi na paliwo może zastąpić niebezpieczną i kosztowną energetykę jądrową, a na pewno ograniczy emisje węgla ze względu na mniej intensywne metody uprawy potrzebne do jej uprawy. Konopie można również przekształcić w rodzaj tworzywa sztucznego, które ulega biodegradacji znacznie szybciej niż tworzywo wytwarzane na bazie ropy naftowej, zmniejszając w ten sposób naszą zależność od ropy naftowej i jej pochodnych.

   Konopie można wykorzystać do budowy fundamentów domów z bloczków betonowych wykonanych z mieszanki konopi i wapna zwanych betonem konopnym. Mieszany materiał działa jak naturalna izolacja domu, a podczas procesu budowlanego blokuje dwutlenek węgla w strukturze, utrzymując go poza atmosferą.

   Konopie produkują tyle ton użytecznych zasobów na hektar, że jest to jedna z najszybciej rosnących biomas naszych czasów. Podobnie jak w przypadku większości roślin bogatych w składniki odżywcze, uprawa konopi poprawia również ziemię, ponieważ poprawia jakość gleby i składniki odżywcze znajdujące się w glebie. Uprawa konopi jest potężnym rozwiązaniem dla szerokiej gamy problemów środowiskowych na naszej planecie, w tym emisja CO2, ograniczenie zużycia chemikaliów podczas procedur uprawy oraz detoksykacja odpadów nuklearnych, jak w sytuacji z Czarnobylem.

Polecamy nasz susz CBD!

Zobacz również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium