DARMOWA WYSYŁKA w całej POLSCE już od 250 zł

Wersje językowe
Czym są flawonoidy?
30.jpg

Podobnie jak terpeny, flawonoidy występują w całym królestwie roślin, w tym w konopiach. Chociaż etymologia tego słowa przywodzi na myśl smak, w rzeczywistości jest ono zakorzenione w łacińskim słowie flavus, co oznacza „żółty” i było szczególnie używane w odniesieniu do koloru żółtego, który objawiał się w świecie przyrody. Wykazano, że mają one pewne właściwości lecznicze i są ważne dla uzyskania „efektu otoczenia” czyli zapewnienia i wzmocnienia efektów. Dotyczy to wszystkich produktów leczniczych na bazie konopi. Rodzi się zatem pytanie o flawonoidy, co to jest? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym postaramy się to wyjaśnić! 

Co to są flawonoidy ?

To barwniki roślinne, będące odpowiedzią adaptacyjną roślin na promieniowanie ultrafioletowe, ponieważ chronią rośliny przed jego szkodliwym działaniem. Ze względu na swoją budowę chemiczną mają największą aktywność antyoksydacyjną i mają pozytywny wpływ na organizm.

Flawonoidy podział:

mogą składać się z ponad 10 000 struktur i jest to jedna z największych grup związków naturalnie występujących w roślinach. Zawiera szeroki zakres właściwości farmakologicznych z hamowaniem lub aktywacją określonych enzymów, takich jak cyklooksygenaza i lipoksygenaza, chemoprewencja i detoksykacja czynników rakotwórczych. Dlatego są uznawane przede wszystkim za zdecydowanie prozdrowotne w zażywaniu przez ludzi.

Flawonoidy gdzie najwiecej ich występuje ?

W konopiach zidentyfikowano około 20 różnych flawonoidów, niektóre z nich to: Apigenina, Luteolina, Kwercetyna, Kaempferol, Cannflavin A, Cannflavin B (unikalna dla konopi), β-sitosterol, Vitexin, Isovitexin i Orientin. Natomiast najwięcej związków znajduje się w żywności, która nie została poddana żadnej obróbce termicznej.

Flawonoidy w żywności

Flawonoidy pomagają regulować aktywność komórek i zwalczać wolne rodniki, które powodują stres oksydacyjny w organizmie. Mówiąc prościej, pomagają efektywniej funkcjonować organizmowi, jednocześnie chroniąc go przed codziennymi toksynami i stresorami.

Flawonoidy są również silnymi środkami przeciwutleniającymi. Antyoksydanty pomagają organizmowi zwalczać potencjalnie szkodliwe cząsteczki, które mogą zostać wprowadzone do organizmu. Twój organizm naturalnie wytwarza przeciwutleniacze, ale znajdują się one również w gorzkiej czekoladzie, roślinach strączkowych oraz wielu owocach i warzywach.

Zapalenie jest jedną z odpowiedzi immunologicznych organizmu. Alergeny, zarazki, toksyny i inne czynniki drażniące mogą wywoływać stan zapalny, który powoduje nieprzyjemne objawy. Flawonoidy mogą pomóc Twojemu organizmowi zrzucić reakcję zapalną, aby zmniejszyć te objawy.

Flawonoidy w profilaktyce i terapii

Flawonoidy są środkami przeciwutleniającymi i mogą modulować działanie tetrahydrokannabinolu (THC) poprzez mechanizm wspólny dla kannabidiolu (CBD), a mianowicie hamowanie enzymów P450 (białek odpowiedzialnych za metabolizm THC). Wewnątrz rośliny - flawonoidy są związkami fenolowymi i można je nazwać fenylopropanoidami. Chronią one komórki przed stresem oksydacyjnym. Podobnie jak terpeny (związek wytwarzający zapachy roślin), wykazano, że wiele związków flawonoidowych ma działanie przeciwzapalne, neuroprotekcyjne i przeciwnowotworowe. Na przykład apigenina ma właściwości anksjolityczne (przeciwlękowe) i hamuje TNF-α, który jest powiązany z wieloma stanami zapalnymi.

Właściwości flawonoidów:

Kanflavina ma działanie przeciwzapalne, a wykazano, że Canflavin A hamuje PGE-2 (środek prozapalny) 30 razy silniej niż aspiryna. Ponadto wykazano w badaniach naukowych, że kanflavina ma działanie przeciwbakteryjne.

Naukowcy wyizolowali kilka nowych składników niekannabinoidowych z roślin Cannabis sativa L., znanego również jako konopie, co doprowadziło do odkrycia kanflawiny. Twierdzą oni, że te kilka związków ma silne działanie przeciwutleniające.

Do czego służą flawonoidy w konopiach?

Aby zrozumieć użyteczność flawonoidów w marihuanie leczniczej, musimy najpierw zapoznać się z efektem otoczenia. Przede wszystkim istnieje powód, dla którego owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i inne produkty pochodzenia roślinnego mają wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych. Jest to wynik synergii między różnymi składnikami odżywczymi i związkami bioaktywnymi w żywności. Konopie mają wiele właściwości leczniczych dzięki synergicznym interakcjom między kannabinoidami, terpenami, flawonoidami i innymi związkami. Ta synergia i interakcje między różnymi związkami nazywana jest „efektem otoczenia”.

Gdy naukowcy przeprowadzili pierwsze badania, interesowano się główne kannabinoidami, takimi jak THC i CBD, a pomniejsze kannabinoidy, terpeny i flawonoidy były generalnie ignorowane. Jednak dowody wskazują, że te elementy odgrywają ważną rolę we wzajemnym oddziaływaniu i współpracy. Skutkuje to szeroką gamą korzyści dla konsumentów. Istnieje wiele naukowych dowodów na to, że flawonoidy preparaty są terapeutyczne w wielu objawach i chorobach. zwłaszcza w leczeniu przewlekłego bólu, migreny i bólów głowy. Jednak potrzeba więcej badań, aby określić najskuteczniejsze proporcje terapeutyczne kannabinoidów, terpenów, flawonoidów i innych związków.

Flawonoidy w kosmetyce

Pozyskiwanie tego, co najlepsze z roślin do pielęgnacji naszej skóry, to główny powód dla którego flawonoidy w kosmetykach cieszą się tak dużą popularnością. Ostatnio przeprowadzono więcej badań ze względu na ilość korzystnego wpływu tych związków na nasz organizm. Najlepsze marki kosmetyków organicznych doskonale wiedzą jakie flawonoidy działanie przynoszą dla zdrowia. Producenci dbają o to, aby ekstrakty, których używają w składzie swoich kremów,zawierały ich jak najwięcej, przy odpowiedniej uprawie i zbiorach w optymalnym czasie.

Podsumowanie

Można założyć, że flawonoidy mają istotny wpływ na nasz organizm, który może zapewnić optymalne wyniki leczenia konopiami czy produktami na bazie konopi. Potrzeba jednak więcej badań nad związkami niekannabinoidowymi, ponieważ są one składnikami, które pomagają promować korzyści zapewniane przez główne związki kannabinoidowe, THC i CBD, tworząc tylko „efekt otoczenia”.

Zapoznaj się również z artykułem https://4ease.pl/blog/o-cbd/cbd-i-odchudzanie-jak-to-dziala

Źródła:

Baron, E. P. (2018). Medicinal Properties of Cannabinoids, Terpenes, and Flavonoids in

Cannabis, and Benefits in Migraine, Headache, and Pain: An Update on Current

Evidence and Cannabis Science. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 58(7), 1139–1186. doi:10.1111/head.13345

Radwan, M., et alt. (2008). Isolation and Characterization of New Cannabis Constituents

from a High Potency Variety. Planta Medica, 74(3), 267–272. doi:10.1055/s-2008-1034311

Zobacz również
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium